czwartek, 21 września 2017

Wycinanki z Powiśla i promocja debiutanckiej płyty NOK Pęd Bandu

Marianna Kubajek, Rudno, gm. Kołbiel, pow otwocki, 1975
 Unikalne wycinanki z kolekcji pana Mariana Sołobodowskiego i niezwykły koncert promujący debiutancką płytę NOK Pęd Bandu. Oprócz prezentowanych na wystawie wycinanek z Powiśla będą Państwo mieli okazję poznać inne wycinankarskie tradycje. Podczas wernisażu znakomita artystka ludowa - pani Wiesława Bogdańska będzie tworzyć na oczach publiczności wycinanki kurpiowskie. Po wernisażu zapraszamy na wyjątkowy koncert. Działający w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, wielokrotnie nagradzany zespół NOK Pęd Band zagra koncert promujący swoją debiutancką płytę "A CHTÓZ  TAM PUKA". Wszyscy widzowie dostaną w prezencie płytę!!! Zestawienie obrazów i dźwięków jest nieprzypadkowe. NOK Pęd Band w interesujący i twórczy sposób czerpie z ludowej tradycji. Zapraszamy 14 października (sobota) na godzinę 17:00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!!! 


O kolekcji

Prezentowane na wystawie wycinanki tworzyły kobiety, które urodziły się jeszcze w XIX wieku! Dziś wycinakarstwo na południowy wschód od Warszawy praktycznie zaginęło. Prace, które pokazujemy na wystawie wyraźnie różnią się od powszechnie znanych wycinanek łowickich i kurpiowskich - są jednokolorowe, bardziej surowe i oszczędne w ornamencie. Często powtarzającym się motywem tych wycinanek jest figura kobiety z uniesionymi ramionami przechodzącymi w koguty.

Autorkami wycinanek z naszej wystawy są artystki ludowe:
Zofia Świderska z Goźlina Górnego, gm. Wilga, ur 8 kwietnia 1899
Marianna Żurawska z  Rudzienka gm. Kołbiel, ur. 8 grudnia 1902
Marianna Łysiak z Sobień Kiełczewskich, gm. Sobienie Jeziory, ur. 5 czerwca 1895
Zofia Grzęda z Sobień Kiełczewskich gm. Sobienie Jeziory ur. 22 maja 19 07

Prezentowana kolekcję zebrał wybitny filolog i kulturoznawca Antoni Śledziewski, który przekazał ją Kazimierzowi Dejmkowi, reżyserowi i wówczas ministrowi kultury. Obecnie zbiór jest w rękach Mariana Sołobodowskiego. 

Wystawa potrwa do 24 listopada.

Marian Sołobodowski

Motto: Kultura, edukacja i sztuka ludowa - moją pasją

Z zawodu prawnik i dyplomowany menedżer kultury. Z zamiłowania animator kultury, kolekcjoner sztuki ludowej  i społecznik. Grudziądzanin, a od 1983 r. zamieszkały w Warszawie.  Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku powstania Samorządu Województwa Mazowieckiego był z nim związany zawodowo.

Z zaangażowaniem prowadził działalność kulturalną organizując liczne przedsięwzięcia kulturalne, artystyczne, a także społeczne i charytatywne o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. m. in.: Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba, Doroczne Dni Kultury Kurpiowskiej w Warszawie.

Jest członkiem i współzałożycielem wielu organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Jedną z ostatnich inicjatyw Mariana Sołobodowskiego było upamiętnienie 50 - lecia Pomnika Bohaterów Warszawy 1939-1945, nazywanego Warszawską NIKE. Jubileusz został zorganizowany w Muzeum Niepodległości w Warszawie z udziałem autora pomnika - prof. Mariana Koniecznego oraz z wystawą pamiątek Mariana Sołobodowskiego. Od lat promuje i wspiera m. in. inicjatywy twórców ludowych oraz działalność Polaków na Kresach. Głównym celem, który przyświecał tym działaniom było pokazanie, że rodzima kultura narodowa jest zakorzeniona w kulturze ludowej. Za długoletnią pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń m. in.: Brązowy, Srebrny i Złoty „Krzyż Zasługi” i „Medal Złoty za Długoletnią Służbę” przyznany przez Prezydenta RP (2009 r.), Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 r.).

Marian Sołobodowski to także kolekcjoner wycinanek ludowych polskich i zagranicznych oraz archiwalnych pocztówek. Wystawy prezentujące te kolekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem!  W ciągu ostatnich lat były zaprezentowane w muzeach i bibliotekach Warszawy, Grudziądza, Brodnicy, Sierpca i Legnicy.

NOK Pęd Band


NOK PĘD BAND Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury powstał w 2011 roku z inicjatywy Marka Rejnowicza – instruktora, nauczyciela muzyki, absolwenta Akademii Muzycznej w Warszawie.
Założeniem było propagowanie i kultywowanie, wciąż mało docenianej, polskiej muzyki ludowej, ale w nowych, oryginalnych, specjalnie przygotowanych do instrumentarium zespołu, aranżacjach.
Repertuar zespołu budowany jest w oparciu o polskie piosenki ludowe, takie jak „Maryna, gotuj pierogi”, „Kumy”, „Jechali furmani”, „Lipka”, „Czas do domu czas”, ale zdarzają się także „szanty”, czy piosenki pop – np. Babę zesłał Bóg z repertuaru Renaty Przemyk. Wszystkie utwory aranżuje Marek Rejnowicz.
Cechą charakterystyczną NPB jest poczucie humoru i radość ze wspólnego muzykowania, najstarszy członek zespołu ma dziś 19 lat, najmłodszy 11.
Dziwić może fakt, że ci młodzi ludzie chcą zajmować się muzyką, którą ich rówieśnicy raczej a priori odrzucają – zasługa to charyzmatycznego prowadzącego Marka Rejnowicza i talentu oraz wyjątkowości członków zespołu.

W ciągu 6 lat działalności, zespół zagrał wiele koncertów i zdobył wiele nagród w tym:
- w 2013 r. na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie otrzymał nagrodę specjalną;
- w 2013 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Roztańczony Wawer”
otrzymał wyróżnienie;
- w 2013 r. na XI Konkursie Piosenkarskim „Tulipanada” organizowanym przez warszawski Dom Kultury Arsus zajął III miejsce;
- w 2017 r. na II Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży „Śpiewaj nie ziewaj” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie, w kategorii zespoły zdobył Grand Prix;
- w 2017 r. na XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu w kategorii zespołów folkowych zajął II miejsce!!!

Od maja 2017 r. zespół bierze udział w warsztatach „Mazurki na Mazowszu” organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury. 

„A chtóz tam puka” jest pierwszą płytą NPB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz