Blumen (niem. kwiaty)
Mówi się, że Iran to kraj poetów, zaś jego mieszkańcy kochają poezję bardziej niż religię. Nie dziwi zatem, że na grobie Hafeza - wieszcza narodowego - odwiedzający całują sarkofag, obsypując go płatkami róż. Kwiatem Iranu są jednak nie tyle wszechobecne ogrody pełne pięknych roślin, ile ludzie.
„Blumen” nie opowiada o żadnej konkretnej płci, grupie wiekowej czy wyznaniu - opowiada o człowieku, którego ojczyzną jest Iran.
10.02.2018 r. o godzinie 17:00 zapraszamy na otwarcie wystawy Julii Karasiewicz, prezentującej fotografie powstałe podczas podróży po terenach starożytnej Persji. Autorkę interesują szczególnie ludzie - oni to stają się nośnikiem treści, soczewką skupiającą tradycję państwa religijnego, połączoną z nowoczesnością. Oglądając szereg portretów osób wyłapanych z tłumu, odczytując z ich mimiki ślady emocji i rozterek, widz otrzymuje możliwość wglądu do zamkniętego jeszcze niedawno świata. Świata, który znajdując się w szczególnym momencie transformacji, niebawem może zostać zadeptany. Wystawa czynna będzie do 30 marca.
Julia Karasiewicz (1992) - absolwentka wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka happeningu dyplomowego MORA, stypendystka Nagrody Rektora dla najlepszych studentów. Brała udział w szeregu wystaw zbiorowych, m.in. „Or | Światło - Tekhelet” (Festiwal Singera, Warszawa), „Pogranicza Fotografii” (Oranżeria Pałacu w Wilanowie), „Niebieska Flasza” (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), „Tożsamość” (Muzeum Mazowieckie w Płocku), czy REMIS (biennale fotografii, Ostrów Wielkopolski).
Autorka indywidualnej wystawy „Zajazd Nadarzyński”, mającej miejsce w 2014 r. w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury.
Jeden z najwybitniejszych polskich artystów, Leon Tarasewicz powiedział kiedyś, że kultura i sztuka "to są dwa ciała, które wzajemnie się zwalczają. Sztuka daje nowe perspektywy, aby później dane społeczeństwo zaadoptowało nowe rozwiązania", wówczas one zamieniają się w kulturę. W Galerii 51m2 próbujemy znaleźć kompromis między kulturą i sztuką. Zbliżyć kulturę do sztuki, sztukę zaadaptować na potrzeby kultury. (wypowiedź L. Tarasewicza zaczerpnięta z radia TOK FM)
czwartek, 25 stycznia 2018
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz