piątek, 13 marca 2020

Wielozmysłowe doświadczanie przyrody (warsztaty Fundacji Dostępnej Kultury Wizualnej - Wielozmysły) - fotorelacja

Czy to, co zostało uwiecznione na zdjęciach możemy zobaczyć innymi zmysłami niż wzrok? Jak opowiadać osobom niewidomym o otaczającym nas świecie pełnym obrazów?
(Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej - Wielozmysły)

 W dniu 6 marca młodzież z nadarzyńskiego liceum pod opieką pani Małgorzaty Olszewskiej-Pietrzyk wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Wielozmysły. Punktem wyjścia była wystawa fotografii Stefana Kłosiewicza w Galerii 51m2. Najpierw był krótki wykład dotyczący roli zmysłów w kulturze. A potem młodzież miała okazję wziąć udział w zajęciach pozwalających skupić się na poszczególnych zmysłach (słuchu, węchu, dotyku), doświadczyć rzeczywistości i sztuki za ich pośrednictwem. Następnie nadszedł czas na część praktyczną. Prowadzące wraz z młodzieżą zastanawiały się, jak przełożyć to, co wizualne na dźwięki, faktury, smaki i zapachy. W efekcie powstało pięć tyflografik wykonanych przez uczestników. Wraz z pomocami pomocami do wielozmysłowego udostępniania sztuki przygotowanym przez Fundację będą one dostępne dla zwiedzających po otwarciu Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, zamkniętego obecnie z powodu zagrożenia związanego z koronawirusem.

Tyflografika – graficzne odwzorowanie i przedstawienie określonej rzeczywistości przy zastosowaniu odpowiedniej skali i proporcji, w sposób dostępny dla człowieka za pomocą zmysłu dotyku. Odwzorowanie takie pozwala osobom niewidomym poznawać, rozumieć i odwzorowywać rzeczywistość.
(źródło: Wikipedia)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz